Çene Estetiği

admin 24 Eylül 2013 1

cene-elmacik-kemigi-estetigi

Çene estetiği operasyonu ile hangi sorunlar giderilebilir?

Burun tabanı ile çenenin alt kısmı arasındaki mesafe yüzün 1/3′ü olmalıdır. Aynı zamanda burun tabanı ile burun kökü arasındaki mesafe ve alın mesafeleri yüzün 1/3′ünü oluşturur.Bunun belirli bir oran içerisinde olması istenir.Çenenin ileride yada geride yerleşimi göze her zaman hoş görünmeyebilir.Eğer çene küçük ise çeneyi ileri doğru almak gerekebilir. Çene estetiği, çene büyük ise de çeşitli ameliyatlarla çenenin geriye doğru alınması gerekebilir. Bunun yanı sıra çene sivri veya köşeli olabilir.Çenenin köşeli olduğu durumlarda botoks uygulamaları yapılabilir. Botoks enjeksiyonları ile yüzün oval görünümüne kavuşması sağlanabildiği gibi dış gıcırdatma problemi olan kişiler de bu problemden kurtulmuş olur.Bunun dışında çeneyi ileri doğru almak için protez vb. şeyler kullanılabilir. Fakat doktorların tercihi yağ enjeksiyonu ve dolgudan yanadır.

Çeneye ne tür estetik müdahaleler yapılabilir?

Çene eğer çok küçük ise o zaman çeşitli yağ enjeksiyonları yada çeşitli dolgular ile doldurulabilir ve büyütülebilir. Bunun dışında çeneyi büyütmek için çeşitli implant yada protezler kullanılabilir.Fakat bunlar çok fazla tercih edilen uygulamalar değildir.Ayrıca sivri çeneler küçültülebilir.Onun dışında geniş olan çeneler daraltılabilir. Bunlar ameliyatlar ile yapılabilir.Bu daraltma işlemleri için ameliyatların yanı sıra botoks uygulamaları yapılabilir. Aynı zamanda alt çenedeki çöküntüler ve çukurluklar için de botoks uygulaması yapılabilir.

Çene büyütme operasyonu nasıl yapılır?

Çene büyütme çenenin alın ve orta yüz ile uyumsuz olduğu durumlarda yapılır.Yani çene küçük ve yan profili bozuyor ise yapılabilir.Bu işlem için genellikle yağ enjeksiyonları veya dolgular kullanılabilir.Yağ enjeksiyonları kalıcı olduğu için daha çok tercih edilen bir yöntemdir.Bu yöntem birkaç defa tekrarlanabilir.Bunun yanı sıra çeneyi büyütmek için implant yada protezler kullanılabilir.Fakat hastanın kendi yağ dokusu olduğu için bu yöntemler çok fazla tercih edilmez. Bu operasyon genel anestezi ile yapılabileceği gibi lokal anestezi ile de yapılabilir. Operasyon sonrasında şişlik birkaç hafta sürebilir. Hasta ancak 3 hafta sonrasında çenesini normal boyutta görebilir.

cene-estetigiÇene kısaltma operasyonu nasıl yapılır?

Çene kısaltma yada küçültme ameliyatı ile çene kemiğinde kesiler yapılarak aradan bir parça çıkarılıp tekrar vidalanarak çene kemiği kısaltılabilir.Aynı zamanda farklı bölgelerden yapılan kesilerle çene kemiği öne veya arkaya alınabilir. Ameliyat genel anestezi adı altında yapılır ve çene müdahalesinin nasıl yapılacağı önceden saptanır. Çene kısaltma ameliyatının beraberinde çene küçültme ameliyatı da yapıldıysa iyileşme süreci biraz daha uzayabilir.Tamamen iyileşme yaklaşık 4-6 haftada olur.Bu süre zarfında hastaların en az 2-3 hafta boyunca sulu ve yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir.Ameliyattan sonraki birkaç gün ise ağız dezenfeksiyonuna özen gösterilmelidir.

Çene törpületme nedir?

Çene törpüleme biraz uzun yada bir miktar büyük çenelerin küçültülmesi için yapılan bir işlemdir.Bu işlem günümüzde çok önerilen bir işlem değildir.Bu işlemde ağız içerisinden küçük bir kesiyle girilerek çenede fazla olduğu düşünülen bölge törpülenir ve ağız içerisindeki kesilen bölüm dikilerek kapatılır.Bu müdahale genellikle genel anestezi ile yapılır.Hastanın bu operasyon sonrasında yüzünde herhangi bir iz kalmaz.Ama çok küçük bir ihtimal çenede ödem oluşabilir. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürer.Ameliyattan sonra verilen ağrı kesiciler ile hastanın olabilecek ağrıları önlenebilir.Hasta günlük yaşamına ertesi gün dönebilir.

1 Yorum »

  1. seda akgül 03 Aralık 2013 at 03:20 - Reply

    mrhb.ben trabzonda yaşıorum miyon tipliyim zayıfım çenem uzun ve törpületmek istiorum aynı zamanda dudak dolgusu elmacık kemiklerimede dolgu istiyorum trabznda doktorlara yaptırdım dolgu fakat olmadı hiç belli dahi dgl.bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum geldiğimde hepsini aynı anda yaptırıp öle dönmek istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum hoşçakalın

Bir Yorum Yaz »