Botoks Nedir? Botoks Nasıl Uygulanır?

admin 25 Eylül 2013 0

botoks

Botoks ile hangi estetik sorunlar düzeltilebilir?

Botoks bir çeşit ilaçtır ve kasların çalışmasını engeller.Özellikle kaş çatma çizgileri,alın çizgileri ve göz çevresinde kullanılmaya başlayan botoks diğer bölgelerde de başarıyla kullanılmaktadır. Botoks dudak üstüne inen dik çizgiler,boyun çizgileri ve yüz sarkması gibi durumlarda kullanılabilir.Bu uygulama kasların çalışmasını engellediği için yarar sağlar.Alt yüzde ise botoksla cildi aşağı doğru çeken kaslar durdurulduğunda sarkmaya engel olunabilir. Botoks geçici bir yöntemdir.Etkisi yaklaşık 4-6 ay kadar sürer.Genellikle bir seferde etkisi ortaya çıkar. Botoks geçici bir çözüm olduğundan yan etkileri zamanla geriler.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks küçük iğnelerle deri altına az ve belli miktarlarda verilir ve kırışıklığa neden olan kaslara yapılır.Örneğin kaz ayakları bölgesindeki üç noktaya,kaş çatma çizgisinde 3 yada 5 noktaya yapılabilir.Bu durumda miktar ve yapılan bölge çok önemlidir. Botoks etkisi 2-3 günde başlar,uygulamanın gerçek sonucuna yaklaşık 10-15 gün içerisinde ulaşılır.Bu esnada hasta kontrole çağırılır ve tutmamış bir bölge varmı diye bakılır.Alt yüz bölgesine botoks yaparken dikkatli olunması gerekir.Alt yüz bölgesi daha hassas olduğu için botoks bu işte uzman kişilerce yapılmalıdır.Üst yüz bölgesinde ise çok iyi sonuç alınabilir.

Botoks-2Botoks ile dudaklar nasıl şekillendirilir?

Botoks dudak şekillendirmede kullanılmaz.Dudak şekillendirmek ve dolgunlaştırmak dolgu ile olur.Ayrıca yağ enjeksiyonu yöntemi ile de dudak şekillendirme vb. işlemler yapılabilir.Botoks dudağın çevresinde meydana gelen çizgileri gidermek için kullanılır.Bu çizgiler erken yaştan itibaren başlayabilir.Dudak çizgileri çok ilgi çeker ve kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir.Bu çizgilerin giderilmesinde en çok kullanılan yöntem dolgu ve lazerdir.Ama bu çizgilere botoks uygulaması da uygulanabilir.Bu durumda kullanılan botoks uygulaması sonuçların çok daha iyi olmasını sağlar.Yüksek dozda uygulanan botoks dudakta kaymalara neden olabilir.Bu yüzden botoks çok dikkatli yapılmalıdır.

Botoks ile göz çevresi kırışıklıkları nasıl giderilir?

Botoks göz çevresi kırışıklıklarını gidermekte iyi düşünülmesi gereken tedavilerdendir.Özellikle genç yaşlarda göz çevresi kırışıklıkları mimik hareketlerine bağlıdır.Göz kası gözü çevreleyen yuvarlak bir kastır ve bunun fazla kasılması halinde erken yaşta bu bölgelerde kırışıklıklar başlar.Bu kırışıklıklar zamanla belirgin hale gelir.Bu yüzden erken yaşta çok kırışan kişiler botoks yaptırırlarsa bu bölgenin kırışmasını engelleyebilirler.Ancak ileri yaşlarda bu bölgede mimik çizgileri dışında göz derisinde yaşlanma da meydana gelebilir.Bu durumda botoks tek başına yeterli olmaz.Bu tür kişilerde botoksun yanı sıra radyo frekans,lazer vb. yöntemlerin ilave edilmesi sonuçların çok daha iyi olmasını sağlayabilir.Ayrıca kaş düşüklüğünün tedavisinde de botoksun çok yararı vardır.Botoks tedavisinde kaşın çok yukarı kalkması mümkün değildir.Kaşın çok yukarı kalkmasının sebebi yanlış yapılan uygulamalardır yani bu durumun botoksla hiçbir alakası yoktur.

Botoks yaptırdıktan sonra mimiklerimiz doğal görünür mü?

Botoksla aşırı çalışan kasların çalışması durdurularak kırışıklıklara engel olunabilir.Mesela kaşını fazla çatan kişilerde zamanla bu bölgede derin bir çizgi oluşabilir veya alnını sürekli kaldıran kişilerde paralel derin çizgiler oluşabilir. Botoksla işte bu fazla çalışan kasların hareketi hafifletilebilir.Bu yüzden botoks gerektiği gibi yapıldığı takdirde yapıldıktan sonra hiçbir şekilde doğal olmayan görünüm söz konusu değildir. Botoks uygulaması ile kişiler sağlıklı ve genç görünür. Botoksun sağlıklı sonuç vermesi uygulamanın uzman kişilerce ve uygun yüzlere yapılması ile mümkündür.

Bir Yorum Yaz »